aktualności

Sytuacja importerów stali nierdzewnej na początku roku 2022

11 stycznia 2022

Rok 2022 przynajmniej na samym początku postawił importerów stali nierdzewnej w sytuacji z jaką wcześniej nie musieli się mierzyć. Mamy 10 dzień obowiązywania nowych kwot w ramach kontyngentów bezcłowych a ilości na blachy nierdzewne z Tajwanu i Turcji oraz na pręty nierdzewne z Indii można powiedzieć, że są wyczerpane. System informatyczny nie pokazuje poziomu wyczerpania wolnych kwot ale prezentowane ilości zgłoszone do odprawy w Europie w przypadku Tajwanu wynoszą 170% ilości jaką można sprowadzić bez cła, dla Turcji 96%, a w przypadku prętów sprowadzanych z Indii to blisko 130%  wolnej kwoty.

Co zrobią importerzy? Bez względu na to czy zapłacą cło, czy zdecydują się na przetrzymanie materiału w portach czy będą poszukiwać innych alternatywnych rozwiązań to pewnym jest, że materiału w Europie będzie mniej niż zakładano a koszt jego nabycia będzie wyższy od pierwotnych założeń.

pręty i rury z stali nierdzewnej

Jak obecna sytuacje wpłynie na politykę cenową europejskich producentów stali nierdzewnej oraz gdzie znajduje się granica rentowności odbiorców? Kilka najbliższych miesięcy pewnie udzieli odpowiedzi choć na część pytań.

Prognozy ekspertów kreśliły dla rynku stali nierdzewnej scenariusz, w którym do połowy 2022 roku będziemy mieć kontynuację zeszłorocznego trendu. Mając na uwadze powyższe wygląda na to, że ich prognozy mają dużą szansę na to aby się zrealizować.

Legenda

biuro handlowe
magazyn i biuro handlowe